45. Harzquerung
Sat, April 25, 2026
38855 Wernigerode
38855 Wernigerode
Wettbewerbe
- 26k
- 26k Hiking
- 30k Hiking
- 30k
- 53k
- 53k Hiking
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 26k .
Where:
Benneckenstein, Gondelteich
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 26 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 30 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 30 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 30k .
Where:
Nordhausen, Grenztriftweg, Albert-Kuntz-Sportpark
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 53 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 53k .
Where:
Nordhausen, Grenztriftweg, Albert-Kuntz-Sportpark
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 53 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5810/989279/2025-12-29 18:27:03