5. Helpuper Dorffestlauf
Fri, May 22, 2026
33813 Oerlinghausen
33813 Oerlinghausen
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, May 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Straßen im Ortsteil Mackenbruch, 33813 Oerlinghausen, DE
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Friday, May 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:05 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Straßen im Ortsteil Mackenbruch, 33813 Oerlinghausen, DE
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Friday, May 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Straßen im Ortsteil Mackenbruch, 33813 Oerlinghausen, DE
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
29872/999552/2026-04-26 19:35:05