Helsinki Marathon
Sat, August 22, 2026
00100 Helsinki
00100 Helsinki
Wettbewerbe
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Meripuisto, 00100 Helsinki
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Meripuisto, 00100 Helsinki
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
This race is on a flat 0.01 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Meripuisto, 00100 Helsinki
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 10.55 / 10.55 / 10.55 / 10.55 km |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Meripuisto, 00100 Helsinki
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
15547/984201/2025-11-10 15:11:05