DAV Herbstlauf
September 2026
95445 Bayreuth
95445 Bayreuth
Wettbewerbe
- 5.6k
- 5.6k Walk/Nordic walk
- 11k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.6 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nähe Pflanzengarten, Hohe Warten, 95445 Bayreuth
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nähe Pflanzengarten, Hohe Warten, 95445 Bayreuth
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5.6 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nähe Pflanzengarten, Hohe Warten, 95445 Bayreuth
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nähe Pflanzengarten, Hohe Warten, 95445 Bayreuth
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nähe Pflanzengarten, Hohe Warten, 95445 Bayreuth
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nähe Pflanzengarten, Hohe Warten, 95445 Bayreuth
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
17060/978797/2025-09-26 14:51:04