Hersbrucker Volkstriathlon
June 2026
91230 Happurg
91230 Happurg
Wettbewerbe
- Triathlon (25,3 km)
- Relay triathlon (25,3 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Baggersee, Happurg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waller bei Alfeld
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Baggersee, Happurg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waller bei Alfeld
Nearby accommodations
Contact
13753/969056/2025-07-11 10:11:04