Herzlauf Tirol
Sat, September 5, 2026
6020 Thaur
6020 Thaur
Wettbewerbe
- 2.5k Nordic walk
- 2.5k
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2.5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Landestheater Innsbruck, 6020 Innsbruck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2.5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Landestheater Innsbruck, 6020 Innsbruck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Landestheater Innsbruck, 6020 Innsbruck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Landestheater Innsbruck, 6020 Innsbruck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
14788/986230/2025-11-25 20:35:03