28. HIT-felder Volkslauf
Sat, May 30, 2026
21218 Seevetal
21218 Seevetal
Wettbewerbe
- 4.5k (teams)
- 8.1k Walk/Nordic walk
- 10.6k
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Seevetal-Hittfeld, Peperdiekshöhe, Sportplatz Peperdieksberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Seevetal-Hittfeld, Peperdiekshöhe, Sportplatz Peperdieksberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 8.1 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Seevetal-Hittfeld, Peperdiekshöhe, Sportplatz Peperdieksberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Seevetal-Hittfeld, Peperdiekshöhe, Sportplatz Peperdieksberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Seevetal-Hittfeld, Peperdiekshöhe, Sportplatz Peperdieksberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Seevetal-Hittfeld, Peperdiekshöhe, Sportplatz Peperdieksberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
6398/976371/2025-09-13 12:19:04