22. Weinbergslauf-Hochheim
65239 Hochheim a.M.
- 1.5k
- 2.4k
- 6.1k Handcycling
- 6.1k
- 6.1k Walk
- 12.2k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.5 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.4 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Video
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Sport: | handcycling |
| Distance: | 6.1 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 54 meters |
Video
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 6.1 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 10 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 54 meters |
Video
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Sport: | walking |
| Distance: | 6.1 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 10 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 54 meters |
Video
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 12.2 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 54 meters |
Video
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 54 meters |
Video
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kleintierzuchtverein Hochheim, Langgewanner Weg in der Nähne der Kreuzung Görlitzer Str./Sudetenstraße
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
Postfach 1228
65239 Hochheim
Germany
Tel.: 06146-835379
Email: weinbergslauf@tghochheim.de
Link:
Website
5372/984085/2025-11-08 22:39:04