40. Hochstraßenlauf
Sat, July 4, 2026
91085 Weisendorf
91085 Weisendorf
Wettbewerbe
- 6k
- 7.5k Walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 9 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weisendorf, Reuther Weg 16
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weisendorf, Reuther Weg 16
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 15 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 15m and descents with a total elevation loss of 15m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weisendorf, Reuther Weg 16
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weisendorf, Reuther Weg 16
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 55 meters |
Course
This race is on a rolling multiple-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 55m and descents with a total elevation loss of 55m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weisendorf, Reuther Weg 16
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weisendorf, Reuther Weg 16
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Heimatverein Weisendorf
Reuther Weg 16
91085 Weisendorf
Email: Rath@hochstrassenlauf.de
Links: Official race info |
Website
Reuther Weg 16
91085 Weisendorf
Email: Rath@hochstrassenlauf.de
Links: Official race info |
Website
1973/983605/2025-11-02 12:03:03