Horner Stadtlauf
April 2027
3580 Horn
3580 Horn
Wettbewerbe
- 4.5k
- 4.5k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Horn, Frauenhofner Straße, Stadtpark
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Horn, Frauenhofner Straße, Stadtpark
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 4.5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Horn, Frauenhofner Straße, Stadtpark
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Horn, Frauenhofner Straße, Stadtpark
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Horn, Frauenhofner Straße, Stadtpark
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Horn, Frauenhofner Straße, Stadtpark
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6231/998972/2026-04-23 17:11:03