8. HunsbuckelTrail - HuBuT
Sun, August 16, 2026
56288 Laubach / Hunsrück
56288 Laubach / Hunsrück
Wettbewerbe
- 12k Trailrun
- 27k Trailrun
- 47k Trailrun
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 12 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 180 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 180m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Laubach, Unter den Buchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Laubach, Unter den Buchen
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 27 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2100 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2100m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Laubach, Unter den Buchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Laubach, Unter den Buchen
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 47 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 150 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 150m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Laubach, Unter den Buchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Laubach, Unter den Buchen
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
14800/987321/2025-12-05 11:19:04