INFERNO Triathlon
August 2026
3825 Mürren
3825 Mürren
Wettbewerbe
- Triathlon (155,1 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 3.1 K |
| Cycling: | 127 K |
| Running: | 25 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 150 meters |
| Maximum number of entries: | 100 starters |
Video
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 150m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Strandbad Thun
When:
Sat, 08.19, 17 after 05:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
INFERNO Triathlon
Rennbüro
3825 Mürren
Switzerland
Tel.: +41 33 856 86 80
Email: info@inferno.ch
Links: Official race info |
Website
Rennbüro
3825 Mürren
Switzerland
Tel.: +41 33 856 86 80
Email: info@inferno.ch
Links: Official race info |
Website
14919/974484/2025-08-28 00:11:04