11. Kelheimer Volksfestlauf
Sat, August 15, 2026
93309 Kelheim
93309 Kelheim
Wettbewerbe
- 5k Nordic walk
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:10 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kelheim, Am Pflegerspitz, Festgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kelheim, Am Pflegerspitz, Festgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kelheim, Am Pflegerspitz, Festgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
14219/987534/2025-12-07 10:05:05