2. Klewenalp-Trail
Sun, August 9, 2026
6375 6375
6375 6375
Wettbewerbe
- 11.3k Trailrun
- 30.7k Trailrun
- 43.9k Trailrun
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 11.3 K |
| Course profile: | mountainous |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 30.67 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2046 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2046m.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 43.93 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3119 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3119m.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
29561/987635/2025-12-07 11:09:07