Kohlhau-Mountain-Cup
August 2026
01778 Geising
01778 Geising
Wettbewerbe
- Swim & Bike (relay, 10,2 km)
- Swim & Bike (20,2 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | Swim & Bike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.2 K |
| Swimming: | 0.4 K |
| Running: | 9.8 K |
| Relay: | 2-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Geising, Hüttenteich
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Geising, Hüttenteich
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | Swim & Bike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 20.2 K |
| Swimming: | 0.6 K |
| Running: | 19.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Geising, Hüttenteich
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Geising, Hüttenteich
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
14209/958360/2025-05-16 18:07:02