Kossenblatter Schloss-Triathlon
Sat, August 22, 2026
15848 Tauche, Ortsteil Kossenblatt
15848 Tauche, Ortsteil Kossenblatt
Wettbewerbe
- Cross triathlon (relay, 6,2 km)
- Cross triathlon (relay, 18,3 km)
- cross triathlon (Sprint distance)
- Cross triathlon (35,95 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 5 K |
| Running: | 1 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kossenblatt (An der Zollbrücke)
When:
Sat, 08.26, 17 08:00 - 13:45
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kossenblatt (An der Zollbrücke)
When:
Sat, 08.26, 17 08:00 - 13:45
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.55 K |
| Cycling: | 13.75 K |
| Running: | 4 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kossenblatt (An der Zollbrücke)
When:
Sat, 08.26, 17 08:00 - 13:45
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kossenblatt (An der Zollbrücke)
When:
Sat, 08.26, 17 08:00 - 13:45
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.55 M |
| Cycling: | 13.75 M |
| Running: | 4 M |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 190 meters |
| Maximum number of entries: | 50 starters |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a rolling multiple-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 190m and descents with a total elevation loss of 190m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kossenblatt (An der Zollbrücke)
When:
Sat, 08.26, 17 08:00 - 13:45
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kossenblatt (An der Zollbrücke)
When:
Sat, 08.26, 17 08:00 - 13:45
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.25 K |
| Cycling: | 26.7 K |
| Running: | 8 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 380 meters |
| Maximum number of entries: | 50 starters |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a rolling multiple-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 380m and descents with a total elevation loss of 380m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kossenblatt (An der Zollbrücke)
When:
Sat, 08.26, 17 08:00 - 13:45
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kossenblatt (An der Zollbrücke)
When:
Sat, 08.26, 17 08:00 - 13:45
Nearby accommodations
Contact
Schloss Kossenblatt gGmbH und Triathlonverein Fürstenwalde 1990
Lindenstr. 34
15848 Tauche
Germany
Tel.: 033674/429790
Email: info@schlosstri.de
Links: Official race info |
Website
Lindenstr. 34
15848 Tauche
Germany
Tel.: 033674/429790
Email: info@schlosstri.de
Links: Official race info |
Website
14064/984337/2025-11-14 13:31:03