Kessel-X-Lauf - Eichsfelder Kessel Benefiz Crosslauf
37355 Deuna
- 5k
- 10k
- 10k Nordic walk
- 25k
- 40k
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 25 K |
| Participants: | adults |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 40 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Waldfrieden Gerterode, 37355 Niederorschel OT Gerterode
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
28374/979420/2025-10-02 11:21:05