Längseelauf
Sat, May 30, 2026
9313 Drasendorf
9313 Drasendorf
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Nordic walk
- 8.5k
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Drasendorf, Dorfplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Drasendorf, Dorfplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Drasendorf, Dorfplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Drasendorf, Dorfplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Drasendorf, Dorfplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Drasendorf, Dorfplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
7797/994432/2026-03-20 21:29:03