21. Lautrer Lebenslauf
Sun, September 6, 2026
67663 Kaiserslautern
67663 Kaiserslautern
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk
- 10k
- 10k Walk
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 100 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 100m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kaiserslautern, Im Stadtwald 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiserslautern, Im Stadtwald 2
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 100 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 100m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kaiserslautern, Im Stadtwald 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiserslautern, Im Stadtwald 2
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 225 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 225m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kaiserslautern, Im Stadtwald 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiserslautern, Im Stadtwald 2
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 225 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 225m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kaiserslautern, Im Stadtwald 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kaiserslautern, Im Stadtwald 2
Nearby accommodations
Contact
1984/990573/2026-01-21 20:07:02