Leukämielauf Regensburg
October 2026
93059 Regensburg
93059 Regensburg
Wettbewerbe
- 5k
- 6k Walk/Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, October 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schopperpl. 6, 93059 Regensburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schopperpl. 6, 93059 Regensburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, October 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schopperpl. 6, 93059 Regensburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schopperpl. 6, 93059 Regensburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, October 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schopperpl. 6, 93059 Regensburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schopperpl. 6, 93059 Regensburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
1985/981815/2025-10-24 19:11:14