Long Course Weekend Belgium
September 2026
8620 Nieuwpoort
8620 Nieuwpoort
Wettbewerbe
- 3.8k Swim
- 1.9k Swim
- 45k Road cycling
- 90k Road cycling
- 180k Road cycling
- Triathlon (Full distance)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Swim |
| Distance: | 3.8 K |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vismijn 14, 8620 Nieuwpoort
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Swim |
| Distance: | 1.9 K |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vismijn 14, 8620 Nieuwpoort
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Distance: | 45 K |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vismijn 14, 8620 Nieuwpoort
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Distance: | 90 K |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vismijn 14, 8620 Nieuwpoort
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Distance: | 180 K |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vismijn 14, 8620 Nieuwpoort
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 3.8 M |
| Cycling: | 180 M |
| Running: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Video
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Vismijn 14, 8620 Nieuwpoort
Nearby accommodations
Contact
27262/979068/2025-10-01 09:11:05