Lozärner Cross
February 2027
6005 Luzern
6005 Luzern
Wettbewerbe
- 4k
- Swim & Run (5,4 km)
- 6k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 27, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:51 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Mehrzweckhalle Allmend, 6005 Luzern
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 27, 2027 |
|---|---|
| Sport: | Swim & Run |
| Distance: | 5.4 K |
| Swimming: | 0.4 K |
| Running: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Mehrzweckhalle Allmend, 6005 Luzern
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 27, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:16 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Mehrzweckhalle Allmend, 6005 Luzern
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
11495/993347/2026-03-12 13:21:03