Marktlauf Kremsmünster
March 2027
4550 Kremsmünster
4550 Kremsmünster
Wettbewerbe
- 5k Run & Walk
- 10k
- 10.9k Inline skating
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kremsmünster, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kremsmünster, Marktplatz
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kremsmünster, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kremsmünster, Marktplatz
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | (inline) skating |
| Distance: | 10.9 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 0.85 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kremsmünster, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kremsmünster, Marktplatz
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Youth age groups:
Children's age groups:
| M/F 10: | year of birth 2017 |
Youth age groups:
| M/F 12: | year of birth 2015 |
| M/F 14: | year of birth 2013 |
Nearby accommodations
Contact
TuS Kremsmünster, Sektion Leichtathletik; Dr. Christian Schuster
Gosenhuberstraße 2
4550 Kremsmünster
Austria
Tel.: +43-(0)699-12844011
Email: marktlauf@kremsmuenster.at
Links: Official race info |
Website
Gosenhuberstraße 2
4550 Kremsmünster
Austria
Tel.: +43-(0)699-12844011
Email: marktlauf@kremsmuenster.at
Links: Official race info |
Website
5995/996301/2026-04-03 13:41:03