Mey Generalbau Triathlon Tübingen
Sun, July 19, 2026
72720 Tübingen
72720 Tübingen
Wettbewerbe
- Triathlon (14,8 km)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Olympic distance)
- Relay triathlon (54,2 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, July 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 11 K |
| Running: | 3.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tübingen, Wöhrdstraße
Race Overview
| Date: | Sunday, July 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 22 M |
| Running: | 5.4 M |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tübingen, Wöhrdstraße
Race Overview
| Date: | Sunday, July 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 22 M |
| Running: | 5.4 M |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tübingen, Wöhrdstraße
Race Overview
| Date: | Sunday, July 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 43 M |
| Running: | 9.7 M |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tübingen, Wöhrdstraße
Race Overview
| Date: | Sunday, July 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.5 K |
| Cycling: | 43 K |
| Running: | 9.7 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tübingen, Wöhrdstraße
Nearby accommodations
Contact
13830/983514/2025-11-01 19:05:04