Midnight Sun Marathon Tromsø
Sat, June 20, 2026
9008 Tromsø
9008 Tromsø
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tromsø, Grønnegata
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tromsø, Grønnegata
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tromsø, Grønnegata
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tromsø, Grønnegata
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tromsø, Grønnegata
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tromsø, Grønnegata
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tromsø, Grønnegata
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tromsø, Grønnegata
Nearby accommodations
Contact
180/974919/2025-08-31 20:33:02