Moschumandl Pokal
July 2026
9954 Schlaiten
9954 Schlaiten
Wettbewerbe
- 6.2k Mountain biking
- 6.2k
- Bike & Run (teams, 12,4 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Mountainbike |
| Distance: | 6.2 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 724 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 724m.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 6.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 818 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 818m.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 11, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Bike & Run |
| Distance: | 12.4 K |
| Cycling: | 6.2 K |
| Running: | 6.2 K |
| Teams: | 2-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Nearby accommodations
Contact
16662/970828/2025-07-24 00:11:04