MOUNTAINMAN Reit im Winkl
Fri, September 25, 2026
83242 Reit Im Winkl
83242 Reit Im Winkl
Wettbewerbe
- 11k Trailrun
- 26k Trailrun
- 40k Trailrun
- 52k Trailrun
- 73k Trailrun
Race Overview
| Date: | Friday, September 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 11 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 300 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 300m and descents with a total elevation loss of 300m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festsaal, Reit im Winkel
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, September 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 26 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 950 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 950m and descents with a total elevation loss of 950m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festsaal, Reit im Winkel
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, September 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 40 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1680 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1680m and descents with a total elevation loss of 1680m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festsaal, Reit im Winkel
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, September 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 52 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2400 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2400m and descents with a total elevation loss of 2400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festsaal, Reit im Winkel
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, September 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 73 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3160 meters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3160m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festsaal, Reit im Winkel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
MOUNTAINMAN by PlanOrange GmbH
Hasensprung 4
90574 Rosstal
Germany
Tel.: +49 911 14877870
Email: info@mountainman.de
Links: Official race info |
Website
Hasensprung 4
90574 Rosstal
Germany
Tel.: +49 911 14877870
Email: info@mountainman.de
Links: Official race info |
Website
15758/992624/2026-02-28 14:57:04