Nice Côte d'Azur by UTMB
September 25 - September 27, 2026
06000 Nice
06000 Nice
Wettbewerbe
- 159k Trailrun
- 54k Trailrun
- 107k Trailrun
- 22k Trailrun
Race Overview
| Date: | Friday, September 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 159 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 8700 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 8700m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nice, France, 06000 Nice
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 54 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 5000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 5000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nice, France, 06000 Nice
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 107 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3300 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3300m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nice, France, 06000 Nice
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 22 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 750 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 750m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nice, France, 06000 Nice
Nearby accommodations
Contact
27497/998157/2026-04-21 14:41:05