45. Nikolauslauf
Sat, December 5, 2026
89520 Heidenheim an der Brenz
89520 Heidenheim an der Brenz
Wettbewerbe
- 5k Run/Walk/Nordic walk
- 10k
- 12k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, December 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportpark, Moldenberg 3, 89520 Heidenheim-Schnaitheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, December 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportpark, Moldenberg 3, 89520 Heidenheim-Schnaitheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, December 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:05 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 12 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportpark, Moldenberg 3, 89520 Heidenheim-Schnaitheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2137/990605/2026-01-21 20:17:02