8. Oberlausitztrail
Sat, June 6, 2026
02633 Gaußig
02633 Gaußig
Wettbewerbe
- 9.5k Trailrun
- 16k Walk
- 16k Trailrun
- 28k Trailrun
- 28k Hiking
- 48k Trailrun
- 62k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 9.5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 150 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 150m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Diehmener Straße 2, 02633 Doberschau
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 16 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 400 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Diehmener Straße 2, 02633 Doberschau
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 16 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 400 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Diehmener Straße 2, 02633 Doberschau
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 28 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 920 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 920m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Diehmener Straße 2, 02633 Doberschau
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 28 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 920 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 920m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Diehmener Straße 2, 02633 Doberschau
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 48 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1600 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Diehmener Straße 2, 02633 Doberschau
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 62 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1830 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1830m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Diehmener Straße 2, 02633 Doberschau
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
16548/990950/2026-01-28 15:41:04