27. Oelder Citylauf
Sat, June 13, 2026
59302 Oelde
59302 Oelde
Wettbewerbe
- 0.6k
- 5k (teams)
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 0.6 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Markt vor der St.-Johannes-Kirche, 59302 Oelde
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Markt vor der St.-Johannes-Kirche, 59302 Oelde
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Markt vor der St.-Johannes-Kirche, 59302 Oelde
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Markt vor der St.-Johannes-Kirche, 59302 Oelde
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6146/990563/2026-01-21 20:01:04