Osterlauf Eiken
5074 Eiken
- 5.9k
- 6.1k Walk
- 6.1k Nordic walk
- 10M
- 10.8k Walk
- 10.8k Nordic walk
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.85 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 48 meters |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Age groups
Children's age groups:
| M/F 10: | year of birth 2017 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
| M/F 70: | year of birth 1948-1957 |
| M/F 80: | year of birth 1938-1947 |
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 6.1 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 152 meters |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 6.1 K |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 M |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Age groups
Children's age groups:
| M/F 10: | year of birth 2017 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
| M/F 70: | year of birth 1948-1957 |
| M/F 80: | year of birth 1938-1947 |
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:05 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 10.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 271 meters |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:05 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 10.8 K |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Ziel Turnhalle Lindenboden, Eiken
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
Weidweg 8
5018 Erlinsbach
Switzerland
Tel.: + 062 844 05 61
Email: ismueller.erl@yetnet.ch
Links: Official race info |
Website
5940/997920/2026-04-16 13:41:03