Partnerlauf Appenzell
9050 Appenzell
- Bike & Run (teams, 5 km)
- Bike & Run (teams, 10 km)
- Bike & Run (12,5 km)
- Bike & Run (teams, 15 km)
- Bike & Run (teams, 25 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Bike & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Cycling: | 2.5 K |
| Running: | 2.5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 375 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | Bike & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Cycling: | 5 K |
| Running: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Teams: | 2-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 300 meters |
| Time limit: | 01:30 hours |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Bike & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12.5 K |
| Cycling: | 7.5 K |
| Running: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | Bike & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 15 K |
| Cycling: | 7.5 K |
| Running: | 7.5 K |
| Participants: | everybody |
| Teams: | 2-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 375 meters |
| Time limit: | 01:30 hours |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Bike & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 25 K |
| Cycling: | 12.5 K |
| Running: | 12.5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Appenzell-Steinegg
children/youth
Nearby accommodations
Contact
5522/984536/2025-11-19 02:19:02