Pitz Alpine Snow Trail
March 2027
6474 Jerzens
6474 Jerzens
Wettbewerbe
- 7k Trailrun
- 12k Trailrun
- 20k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 7 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 650 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 650m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hochzeiger Talstation, Liß 270, 6474 Jerzens, AT
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 12 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1200 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1200m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hochzeiger Talstation, Liß 270, 6474 Jerzens, AT
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 20 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1900 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1900m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hochzeiger Talstation, Liß 270, 6474 Jerzens, AT
Nearby accommodations
Contact
30056/994017/2026-03-19 10:41:06