Pöttschinger Triathlon
August 2026
7033 Pöttsching
7033 Pöttsching
Wettbewerbe
- Triathlon (22,2 km)
- Relay triathlon (22,2 km)
- Triathlon (44,3 km)
- Relay triathlon (44,3 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:15 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 18 K |
| Running: | 3.9 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hauptstraße 1, 7033 Pöttsching
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße 1, 7033 Pöttsching
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:15 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 18 K |
| Running: | 3.9 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hauptstraße 1, 7033 Pöttsching
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße 1, 7033 Pöttsching
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.8 K |
| Cycling: | 36 K |
| Running: | 7.5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hauptstraße 1, 7033 Pöttsching
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße 1, 7033 Pöttsching
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.8 K |
| Cycling: | 36 K |
| Running: | 7.5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hauptstraße 1, 7033 Pöttsching
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße 1, 7033 Pöttsching
Nearby accommodations
Contact
29560/974049/2025-08-21 16:21:04