Pottenbrunner Alfred Vogl Gedenklauf
April 2027
3140 Pottenbrunn
3140 Pottenbrunn
Wettbewerbe
- 0.3k
- 0.7k
- 0.8k relay
- 2.1k Walk/Nordic walk
- 2.1k
- 6.2k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.29 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.75 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 2.05 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.05 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.15 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 0.001 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6017/1001086/2026-05-01 12:21:03