Powertriathlon Gera
07548 Gera
- Team triathlon (4,3 km)
- Relay triathlon (8,57 km)
- Triathlon (Olympic distance)
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (25,5 km)
- Relay triathlon (25,4 km)
- Relay triathlon (51,5 km)
- Triathlon (51,5 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 3 K |
| Running: | 1 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 6.7 K |
| Running: | 1.67 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 M |
| Cycling: | 10 M |
| Running: | 3.3 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 K |
| Cycling: | 40 K |
| Running: | 10 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 K |
| Cycling: | 40 K |
| Running: | 10 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gera, Hofwiesenpark, Sportzentrum
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
13855/992389/2026-02-27 14:01:05