Raxlauf
August 2026
2651 Reichenau an der Rax
2651 Reichenau an der Rax
Wettbewerbe
- 8.8k
- 10.1k
- 15.5k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8.8 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1100 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bergstation Rax-Seilbahn, 2651 Reichenau an der Rax
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.1 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 340 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 340m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bergstation Rax-Seilbahn, 2651 Reichenau an der Rax
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15.5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1400 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bergstation Rax-Seilbahn, 2651 Reichenau an der Rax
Nearby accommodations
Contact
15990/975977/2025-09-11 11:11:05