Red Rock Canyon Marathon
Las Vegas, NV 89145
- 5k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 23, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
9090 Alta Drive, Las Vegas
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
9090 Alta Drive, Las Vegas
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Red Rock Canyon
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Red Rock Canyon
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 23, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
9090 Alta Drive, Las Vegas
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
9090 Alta Drive, Las Vegas
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Red Rock Canyon
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Red Rock Canyon
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 23, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
9090 Alta Drive, Las Vegas
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
9090 Alta Drive, Las Vegas
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Red Rock Canyon
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Red Rock Canyon
Nearby accommodations
Contact
1343/991372/2026-02-05 07:51:02