Regensburger Triathlon
Sun, August 2, 2026
93059 Regensburg
93059 Regensburg
Wettbewerbe
- Triathlon (27,5 km)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (Olympic distance)
- Triathlon (Olympic distance)
Race Overview
| Date: | Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 22 K |
| Running: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Dultplatz, Regensburg
When:
Mon, 11.30, 99
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dultplatz, Regensburg
When:
Mon, 11.30, 99
Race Overview
| Date: | Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 22 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
| Age: | 16 to 99 |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 400 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 99 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Dultplatz, Regensburg
When:
Mon, 11.30, 99
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dultplatz, Regensburg
When:
Mon, 11.30, 99
Race Overview
| Date: | Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 45 M |
| Running: | 10 M |
| Participants: | adults |
| Age: | 18 to 99 |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 1.5 / 40 / 10 km |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 18 and 99 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Dultplatz, Regensburg
When:
Mon, 11.30, 99
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dultplatz, Regensburg
When:
Mon, 11.30, 99
Race Overview
| Date: | Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 45 M |
| Running: | 10 M |
| Participants: | adults |
| Age: | 18 to 99 |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 350 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 18 and 99 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Dultplatz, Regensburg
When:
Mon, 11.30, 99
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dultplatz, Regensburg
When:
Mon, 11.30, 99
Nearby accommodations
Contact
13989/993540/2026-03-14 14:27:03