Mondorfer REWE-Weihnachtslauf
November 2026
53859 Niederkassel-Mondorf
53859 Niederkassel-Mondorf
Wettbewerbe
- 5k Run/Walk/Nordic walk
- 10k Walk
- 10k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Adenauerplatz, 53859 Niederkassel-Mondorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:35 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Adenauerplatz, 53859 Niederkassel-Mondorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:37 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Adenauerplatz, 53859 Niederkassel-Mondorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Adenauerplatz, 53859 Niederkassel-Mondorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2814/988066/2025-12-12 11:41:02