Rimi Riga Marathon
Sun, May 17, 2026
LV 1001 Riga
LV 1001 Riga
Wettbewerbe
- 6k
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Riga, 11. novembra krastmala
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Riga, 11. novembra krastmala
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Riga, 11. novembra krastmala
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Riga, 11. novembra krastmala
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
202/974875/2025-08-31 19:41:02