23. Saarbrücker Frauenlauf
Sat, May 9, 2026
66111 Saarbrücken
66111 Saarbrücken
Wettbewerbe
- 4.5k
- 4.5k Walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Saarwiesen unterhalb des Saarländischen Staatstheaters, 66111 Saarbrücken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:20 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 4.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Saarwiesen unterhalb des Saarländischen Staatstheaters, 66111 Saarbrücken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Saarwiesen unterhalb des Saarländischen Staatstheaters, 66111 Saarbrücken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Nicole Leber, Landeshauptstadt Saarbrücken
Rathausplatz 1
66111 Saarbrücken
Tel.: 0681 / 905-1326
Email: nicole.leber@saarbruecken.de
Links: Official race info |
Website
Rathausplatz 1
66111 Saarbrücken
Tel.: 0681 / 905-1326
Email: nicole.leber@saarbruecken.de
Links: Official race info |
Website
2899/983113/2025-10-26 17:24:13