Sandhasenlauf - Rund um den Veronikaberg
August 2026
98693 Martinroda
98693 Martinroda
Wettbewerbe
- 5k Run/Walk/Nordic walk
- 10k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Martinroda
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Martinroda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Martinroda
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Martinroda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Martinroda
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Martinroda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
9392/975956/2025-09-11 10:21:03