Schloss Cross Laupheim
October 2026
88471 Laupheim
88471 Laupheim
Wettbewerbe
- 1.1k
- 4k
- 5.5k Walk/Nordic walk
- 8k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.1 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Clauss-Graf-Stauffenberg-Straße 15, 88471 Laupheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Clauss-Graf-Stauffenberg-Straße 15, 88471 Laupheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:35 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Clauss-Graf-Stauffenberg-Straße 15, 88471 Laupheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Clauss-Graf-Stauffenberg-Straße 15, 88471 Laupheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:35 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5.5 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Clauss-Graf-Stauffenberg-Straße 15, 88471 Laupheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Clauss-Graf-Stauffenberg-Straße 15, 88471 Laupheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:35 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Clauss-Graf-Stauffenberg-Straße 15, 88471 Laupheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Clauss-Graf-Stauffenberg-Straße 15, 88471 Laupheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16964/985350/2025-11-22 17:45:09