Schwarzacher Lauffest
Sat, May 16, 2026
5620 Schwarzach im Pongau
5620 Schwarzach im Pongau
Wettbewerbe
- 17.5k Trailrun
- 33k Trailrun
- 47k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17.5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 640 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 640m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schwarzach im Pongau, Markt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schwarzach im Pongau, Markt
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 33 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1700 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1700m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schwarzach im Pongau, Markt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schwarzach im Pongau, Markt
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 47 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2600 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 2600m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schwarzach im Pongau, Markt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schwarzach im Pongau, Markt
Nearby accommodations
Contact
5912/999033/2026-04-23 22:05:02