44. Seligenstädter Wasserlauf
Sun, April 12, 2026
63500 Seligenstadt
63500 Seligenstadt
Wettbewerbe
- 5k
- 7.5k Walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grabenstraße 48
When:
Sun, 04.07, 19 07:15 - 14:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grabenstraße 48
When:
Sun, 04.07, 19 07:15 - 14:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grabenstraße 48
When:
Sun, 04.07, 19 07:15 - 14:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grabenstraße 48
When:
Sun, 04.07, 19 07:15 - 14:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grabenstraße 48
When:
Sun, 04.07, 19 07:15 - 14:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grabenstraße 48
When:
Sun, 04.07, 19 07:15 - 14:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Grabenstraße 48
When:
Sun, 04.07, 19 07:15 - 14:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grabenstraße 48
When:
Sun, 04.07, 19 07:15 - 14:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
TGS 1895 e.V. Seligenstadt
Grabenstraße 48
63500 Seligenstadt
Germany
Tel.: 06182/899959
Email: info@seligenstadt-wasserlauf.de
Link:
Website
Grabenstraße 48
63500 Seligenstadt
Germany
Tel.: 06182/899959
Email: info@seligenstadt-wasserlauf.de
Link:
Website
2797/995142/2026-03-26 20:41:02