Apoldaer Silvesterlauf
December 2026
99510 Apolda
99510 Apolda
Wettbewerbe
- 3k Walk/Nordic walk
- 3k Hiking
- 5k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, December 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportpark 2, 99510 Apolda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, December 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 3 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportpark 2, 99510 Apolda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, December 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:50 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportpark 2, 99510 Apolda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, December 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportpark 2, 99510 Apolda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3846/989762/2026-01-12 11:01:03