Bella Vitalis Triathlon Herxheim
Sun, May 10, 2026
76863 Herxheim
76863 Herxheim
Wettbewerbe
- Relay triathlon (25,5 km)
- Triathlon (25,5 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldfreibad, St. Christophorus-Str. 8, 76863 Herxheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldfreibad, St. Christophorus-Str. 8, 76863 Herxheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
16623/990379/2026-01-19 13:27:04