Stadttriathlon Erding
Sun, June 14, 2026
85421 Erding
85421 Erding
Wettbewerbe
- Triathlon (25,6 km)
- Relay triathlon (25,6 km)
- Triathlon (Olympic distance)
- Relay triathlon (Olympic distance)
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 19.8 K |
| Running: | 5.4 K |
| Participants: | students |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kronthaler Weiher
When:
Sun, 06.18, 17 10:30 - 17:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 19.8 K |
| Running: | 5.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kronthaler Weiher
When:
Sun, 06.18, 17 10:30 - 17:00
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: Relay triathlon (25,6 km).
Where:
Schrannenplatz Erding
When:
Sun, 06.18, 17 10:30 - 17:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 39.7 M |
| Running: | 9.7 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kronthaler Weiher
When:
Sun, 06.18, 17 10:30 - 17:00
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: Triathlon (Olympic distance) .
Where:
Schrannenplatz Erding
When:
Sun, 06.18, 17 10:30 - 17:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 39.7 M |
| Running: | 9.7 M |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kronthaler Weiher
When:
Sun, 06.18, 17 10:30 - 17:00
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: Relay triathlon (Olympic distance).
Where:
Schrannenplatz Erding
When:
Sun, 06.18, 17 10:30 - 17:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Trisport Erding
Postfach 1123
85421 Erding
Germany
Email: stadttriathlon@trisport-erding.de
Links: Official race info |
Website
Postfach 1123
85421 Erding
Germany
Email: stadttriathlon@trisport-erding.de
Links: Official race info |
Website
13895/992958/2026-03-06 20:03:03